Slišala sem že za semena pegasti badelj, ki so zelo priporočljiva za uživanje pri ljudeh, ki imajo težave z jetri. Naj bi pomagal čistiti jetra.
Mož je kupil tak pripravljeni pegasti badelj, ko je bil na neki ekskurziji pri eni slovenski kmetiji in so jim ga tam predstavili. Užival ga je vsak dan zjutraj v jogurtu. Če mu je pomagalo ali ne, ne vem. Je pa imel vsak dan zajtrk, kar mi je zelo ustrezalo, ker po navadi ne zajtrkuje.
Lani pa me soseda vpraša, če bi imela pegasti badelj, da bi ga posadila na vrtu. Rastlino sem samo enkrat videla, ko jo je hčerka posadila v vrtcu in so jo tam vzgajali na skupnem vrtičku. Zelo zanimiva, bodičasta rastlina. Seveda sem je bila zelo vesela in s hčerko sva jo posadili tudi na našem vrtu. Na začetku je slabo kazalo, da se bo pegasti badelj prijel, vendar se je čez čas rastlina opomogla in zrasla v lepo bodičasto rastlino. Ko je zacvetel in naredil semena, se je tudi razsejal po vrtu, vendar prepozno, da bi tudi ostale rastline zacvetele in obrodile.
S hčerko sva sproti pobirali semena in pobirali letalca iz njih, ter jih lepo posušili in shranili. Semen ni bilo veliko, ker sva imeli samo eno rastlino, a za prvič je bilo nekaj. Konec sezone, ko je pegasti badelj nehal rasti, sva semena lepo zmleli v mlinčku za kavo in jih spravili v steklen kozarček.
Hčerka je zelo navdušena nad svojim pridelkom in vsake nekaj časa se spomni, da ima v kozarčku še nekaj zmetih semen pegastega badlja in si jih da v jogurt po eno čajno žličko, poleg drugega sadja. Sploh ko je slišala, kako je pegasti badelj koristen in zdrav, za pravilno delovanje jeter.
Zelo sva hvaležni kolegici, da nam je odstopila sadiko in enega sva uspeli obdržati, tako da upam, da bo letos pegasti badelj še bolj lepo rastel in se razmnožil in da bo še več semen, ki jih bova s hčerko lahko zmleli in shranili za uživanje.