V prvi vrsti mora biti izbrana kritina za streho mehansko kar se da odporna, dimenzijsko stabilna, ustrezno odporna proti ognju, ne sme prepuščati vode, prav tako mora učinkovito prenašati vročino, mraz, sneg, veter, dež, točo.
Na voljo je kritina iz najrazličnejših materialov. Izbira ustrezne pa je odvisna tudi od samega naklona strehe. Opečnata kritina je ustrezna za strehe, ki imajo naklon od 20 stopinj. Pri nas je tovrstna kritina med najbolj razširjenimi. Za opečne strešnike je na splošno značilno, da izjemno dobro prenašajo vročino, sezonske padavine in so odlično odporni tudi na UV žarke, kisline, so negorljivi, odporni in nepropustni za vodo.
Lahka vlakocementna kritina je precej lažja od opečne
Po drugi strani pa je zelo priljubljena vlakocementna kritina za strehe, ki je v primerjavi z opečnato bistveno lažja. Kvadratni meter takšne strešne kritine tehta približno 15 kilogramov, lahko tudi nekoliko več; to je odvisno predvsem od načina prekrivanja strehe. Ravne plošče takšne kritine so primerne predvsem za strehe, katerih naklon je večji od 15 stopinj.
Z valovitimi vlaknocementnimi kritinami se lahko pokriva tudi nekoliko bolj položne strehe – od sedem stopinj naprej. Največje prednosti takšne vrste kritine pa so zagotovo negorljivost, odlična korozijska odpornost in visoka trdnost. Ker je kritina precej lahka, potrebujete le preprosto konstrukcijo. Še posebej dobrodošla je na primer za sanacijo nekoliko starejših objektov. S svojo težo namreč kritina precej manj obremenjuje ostrešje in objekt, ki je pod njim.
Za najbolj strme strehe je kritina iz kovine najboljša izbira
Kovinska kritina pa pride v poštev predvsem za najbolj strme strehe. Elementi iz kovine za pokrivanje streh so lahko izdelani iz bakra, jekla, aluminija, nerjavečega jekla. Na voljo je trapezna ali valovita in ravna kritina iz kovine.
S kovinsko kritino tako lahko pokrivamo najbolj strme objekte, tudi takšne, ki imajo naklon 90 stopinj.